Elemental i triathlon

Elemental Triathlon Olsztyn 2020
Pandemia i ograniczenia nałożone w związku z nią skutecznie utrudniły w tym roku organizację wszelkich imprez, w tym również imprez sportowych. Trudności te nie ominęły także Elemental Tri Series - zawody w Olsztynie, które zawsze inaugurowały cykl - tym razem mogły odbyć się dopiero teraz, pod koniec wakacji i były drugimi w serii, po zawodach w Białymstoku.

W piątek, 21 sierpnia, jak zawsze na plaży miejskiej Jeziora Ukiel, odbył się prestiżowy Puchar Europy w Triathlonie na dystansie sprinterskim, w którym wzięło udział ponad 200 zawodników z całej Europy. Co ciekawe, to pierwsze zawody dla Elity, które odbyły się w tym sezonie w Europie. Najwyższą lokatę wśród mężczyzn wywalczył Austriak Leon Pauger , drugim zawodnikiem był Tim Sierpmann (Niemcy), zaś trzecie miejsce zdobył Jonas Osterholt (Niemcy).  W rywalizacji kobiet złoto zdobyła Beatrice Mallozzi (Włochy), druga na mecie była Lisa Tertsch (Niemcy), zaś trzecie miejsce na podium należało do Alberte Kjær Pedersen (Dania). W rywalizacji Juniorów najlepszy okazał się Radim Grebik (Czechy), drugie miejsce wywalczył Alexandre Montez (Portugalia), zaś trzecie miejsce na podium zajął Gonçalo Balbino (Portugalia). Wśród Juniorek pierwszą lokatę wywalczyła Madsen Bendix (Dania), druga na mecie zameldowała się Barbara De Koning (Holandia), zaś trzecie miejsce należało do Margarety Bicanovej (Słowacja). W tej grupie możemy odnotować również sukces polskiej zawodniczki: tuż za podium, na czwartym miejscu znalazła się reprezentantka Polski Zuzanna Sudak.

W sobotę 22 sierpnia odbył się drugi, po zmaganiach w Białymstoku, etap zawodów Elemental Tri Series 2020. Ze względu na obostrzenia i limity przy organizacji zawodów zawody w Olsztynie odbyły się na dwóch dystansach: olimpijskim (1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze, 10 km biegu) i sprincie (0,75 km – 20 km – 5 km).

Zawody rozpoczęły się od rywalizacji na dystansie sprinterskim, który wygrał Daniel Dixon (Wielka Brytania, UAM TRIATHLON POZNAŃ) z czasem 00:55:36. Drugie miejsce należało do Lukasa Juranka (Czechy, X-Team BaNo, czas 00:58:26). Trzeci na podium był Kamila Kulika (Polska, CTS – CzajaTrainingSystem, 00:58:42). Najlepszą wśród kobiet na dystansie sprinterskim była Heidi Jurankova (Czechy, X-Team BaNo), z czasem 01:04:45.  Drugie i trzecie miejsce należało do Polek: Mai Wąsik (KLUB SPORTOWY SPORTWISE, 01:08:10) i Emilii Wałach (UKS 51 Lublin, 01:15:19).

Na dystansie olimpijskim pierwsze miejsce wywalczył Łukasz Lis z klubu TRICLUB, który uzyskał czas 01:58:16. Na drugim miejscu uplasował się Marcin Konieczny (NIEMANIEMOGE, 02:03:33). Trzecia lokata należała do Jakuba Kimmer (TTPSC, 02:03:34). Wśród kobiet najlepszą zawodniczką na dystansie olimpijskim była Małgorzata Kącka (CTS Czaja Training System), która uzyskała wynik 02:21:39). Drugie miejsce na podium wywalczyła Monika Chodyna (3life team Najmowicz Triathlon, 02:22:36), a trzecie - Małgorzata Nowak (JERZYK TEAM, 02:24:03).

Niestety, Elemental Triathlon Olsztyn zamykają tegoroczny Elemental Tri Series: ze względu na pandemię COVID-19 zawodu w Grodzisku Mazowieckim oraz Blachowni zostały odwołane.